Keď sa v galérii zastaví čas

Autor: Gabriela Kisová | 31.8.2010 o 16:59 | (upravené 31.8.2010 o 17:32) Karma článku: 2,85 | Prečítané:  1084x

Je stretnutie s umením o to silnejšie. Naposledy som tento pocit zažila na výstave s názvom „Nekonečný okamih pred mojím koncom" v Galérii Cypriána Majerníka v Bratislave.

Určite to poznáte: sekundy sa niekedy ťahajú ako minúty a minúty ako hodiny. Navodiť tento dojem neistej existencie v čase a priestore sa podarilo trom slovenským autorkám Mire Gáberovej, Kataríne Morháčovej a Kataríne Poliačikovej. Ich spoločný projekt je venovaný literárnym postavám a fantáziám o posledných okamihoch pred ich neodvratným koncom. Každá z nich sa inšpirovala dvoma literárnymi postavami, ktoré sa na výstave stretli v jednom diele a ich väčšinou tragické osudy sa tak prekrížili. Práca autoriek s literárnou predlohou je skôr pohrávaním sa s príbehom a s charakterom postavy, než interpretáciou literárneho textu, ich atmosférické inštalácie sú inscenovaním emócií ako smútok, strach, neistota alebo dramatický pátos či zlosť, ktorú možno prežívali vybrané hrdinky a hrdinovia, no zároveň sú blízke každému z nás.

Poznať príbeh Esther Greenwoodovej alebo Catherine Amesburyovej nie je predpokladom pre to, aby ste si mohli výstavu pozrieť. Mnohí z nás vedia, ako milovala a trpela malá morská víla, aké paradoxné situácie zažila Alenka v krajine zázrakov, alebo že krásny Dorian Gray bol schopný pre udržanie si vlastnej mladosti vraždiť. Pridanou hodnotou výstavených prác je práve to, že ich obsah sa rozvíja ticho, pomaly a nenápadne, avšak prekvapujúco ako červená niť visiaca zo stropu galérie. Literatúra a vizuálne umenie sú v tomto prípade komplicmi v spoločnej veci: ako vás uloviť do svojich sietí.

Výtvarníčky sa aj po formálnej stránke pohrali s výstavným priestorom a vytvorili malý imaginárny svet, v ktorom hodiny tikajú o niečo pomalšie. Zastaviť sa v ňom môžete do 8. septembra.

 

Fotografie: Mira Gáberová a Katarína Poliačiková

Katarína Poliačiková

 

Katarína Morháčová

Mira Gáberová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Babčenkova manželka prehovorila. Ako prežívala smrť svojho manžela?

Oľga Babčenková o všetkom vedela vopred.

Stĺpček šéfredaktorky

Trump si pri Putinovi vystačil s frázami a klišé

Interpretácie budú iné v každom tábore.

KULTÚRA

John Malkovich pre SME: Mám filmy, ktoré sa nepodarili

Na Slovensku vystúpi s orchestrom.


Už ste čítali?