Keď sa v galérii zastaví čas

Autor: Gabriela Kisová | 31.8.2010 o 16:59 | (upravené 31.8.2010 o 17:32) Karma článku: 2,85 | Prečítané:  1057x

Je stretnutie s umením o to silnejšie. Naposledy som tento pocit zažila na výstave s názvom „Nekonečný okamih pred mojím koncom" v Galérii Cypriána Majerníka v Bratislave.

Určite to poznáte: sekundy sa niekedy ťahajú ako minúty a minúty ako hodiny. Navodiť tento dojem neistej existencie v čase a priestore sa podarilo trom slovenským autorkám Mire Gáberovej, Kataríne Morháčovej a Kataríne Poliačikovej. Ich spoločný projekt je venovaný literárnym postavám a fantáziám o posledných okamihoch pred ich neodvratným koncom. Každá z nich sa inšpirovala dvoma literárnymi postavami, ktoré sa na výstave stretli v jednom diele a ich väčšinou tragické osudy sa tak prekrížili. Práca autoriek s literárnou predlohou je skôr pohrávaním sa s príbehom a s charakterom postavy, než interpretáciou literárneho textu, ich atmosférické inštalácie sú inscenovaním emócií ako smútok, strach, neistota alebo dramatický pátos či zlosť, ktorú možno prežívali vybrané hrdinky a hrdinovia, no zároveň sú blízke každému z nás.

Poznať príbeh Esther Greenwoodovej alebo Catherine Amesburyovej nie je predpokladom pre to, aby ste si mohli výstavu pozrieť. Mnohí z nás vedia, ako milovala a trpela malá morská víla, aké paradoxné situácie zažila Alenka v krajine zázrakov, alebo že krásny Dorian Gray bol schopný pre udržanie si vlastnej mladosti vraždiť. Pridanou hodnotou výstavených prác je práve to, že ich obsah sa rozvíja ticho, pomaly a nenápadne, avšak prekvapujúco ako červená niť visiaca zo stropu galérie. Literatúra a vizuálne umenie sú v tomto prípade komplicmi v spoločnej veci: ako vás uloviť do svojich sietí.

Výtvarníčky sa aj po formálnej stránke pohrali s výstavným priestorom a vytvorili malý imaginárny svet, v ktorom hodiny tikajú o niečo pomalšie. Zastaviť sa v ňom môžete do 8. septembra.

 

Fotografie: Mira Gáberová a Katarína Poliačiková

Katarína Poliačiková

 

Katarína Morháčová

Mira Gáberová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Miliónové dotácie od Plavčana dostali aj pochybné firmy

Niektoré firmy, ktoré podporilo ministerstvo školstva, aby sa venovali vývoju a inováciám, nemajú s výskumom žiadne skúsenosti.

SVET

Poľsko zažíva nežnú revolúciu. Vracia sa pred rok '89?

Vládna presila najnovšie ovládne aj súdy. Únia je takmer bezmocná.

KOMENTÁRE

Minister Plavčan už dávno nemal existovať

Na znôšku legislatívnych náhod sa už nemôže pozerať ani koalícia.


Už ste čítali?