Kvety pre diktátora

Autor: Gabriela Kisová | 23.8.2010 o 9:42 | (upravené 23.8.2010 o 10:01) Karma článku: 4,93 | Prečítané:  1029x

Život v Severnej Kórey je pestrofarebný ako záhrada plná kvetov, ľudia sú šťastní a tešia sa z každého nového dňa. Bacuľaté deti hľadia do svetlej budúcnosti, ktorú pre nich buduje ich večný vodca. Fikciu šťastnej socialistickej spoločnosti nájdete na fascinujúcej výstave „Kvety pre Kim Il-songa" vo Viedni. Poponáhľajte sa, aby ste ju do 5. septembra stihli.

Ri Sok Nam, "Modré nebo", 2005

Po prvý raz od jej vzniku sa oficiálne umenie Kórejskej ľudovodemokratickej republiky predstavuje mimo hraníc vlastnej krajiny. Riaditeľovi viedenského MAK-u Petrovi Noeverovi a jeho spolupracovníkom sa zrejme vďaka subtílnej diplomacii a dlhým prípravám podaril husársky kúsok - vylákať propagandistické umenie Severnej Kórey z dobre stráženej izolácie a ukázať ho západnému svetu. Výber stovky diel predstavuje maľbu, plagátovú tvorbu a architektúru diktátorského režimu.

Umenie je v KĽDR kontrolované štátnou mocou a je nástrojom propagandy najhrubšieho zrna. Obrazy v dokonalom realistickom prevedení sú na jednej strane vskutku majstrovskými dielami, každý ťah sedí, každá postava má svoje miesto, kompozície sú premyslené do posledného detailu a ich farebnosť a technika je ohurujúca. No z ich obsahu ide hrôza, pretože nám predostierajú ideálny stav v krajine, kde sa konajú verejné popravy, kde veľká časť obyvateľstva hladuje a ich životy riadi jeden muž a jedna strana. Celonárodnému pranierovaniu tam neunikli napríklad ani futbalisti, ktorí vyleteli z nedávnych MS v Južnej Afrike. Dokonca im tam hrozia prácou v uhoľných baniach.

Vodca národa a večný prezident Kim Il-song, ktorý po roku 1945 za podpory Sovietskeho zväzu vybudoval tvrdý komunistický režim v Severnej Kórey, si uvedomoval silu osobného kultu a s pomocou výtvarného umenia si vybudoval „imidž" všadeprítomného patróna. So srdečným úsmevom na tvári ho vidíme na návšteve v dome roľníka, pri budovaní ciest, medzi deťmi a ženami, ktoré naňho hľadia s oddanosťou. A všetci sa usmievajú od ucha k uchu. Maľby s názvami ako „Večná pieseň strany", „Horiace svetlo v straníckej veži", „Cestou do práce" alebo „Náš vodca medzi umelcami" nám servírujú predstavu kolektívneho šťastia. V otcových šlapajách úspešne kráča jeho nasledovník, Kim Čong-il, ktorý je tiež hlavnou postavou na mnohých obrazoch. Výstava prináša okrem maľby výber z megalomanských architektonických projektov ako napríklad stále nedokončenú stavbu 330 metrov vysokej pyramídy Ryugyong, ktorá si právom vyslúžila prívlastok najškaredšej stavby sveta.

Prípravu výstavy a jej otvorenie sprevádzali turbulencie, vedenie MAK-u čelilo kritike, že šíri ideológiu komunistického režimu. Opak je pravdou: na výstave si síce neprečítate kritické komentáre (kurátori zvážili každé slovo, pretože otvorená kritika by stopercentne zmarila celý projekt), no jej obsah a cieľ prezentácie je zjavný pre každého. Stačí sa pozerať. Som rada, že som tak mohla urobiť z bezpečnej vzdialenosti a v demokratickej krajine, do ktorej som mohla vycestovať bez pasu a so samozrejmosťou, ktorá bola ešte pred niekoľkými rokmi nepredstaviteľná.

Flowers for Kim Il-sung, MAK 2010

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Babčenkova manželka prehovorila. Ako prežívala smrť svojho manžela?

Oľga Babčenková o všetkom vedela vopred.

Stĺpček šéfredaktorky

Trump si pri Putinovi vystačil s frázami a klišé

Interpretácie budú iné v každom tábore.

KULTÚRA

John Malkovich pre SME: Mám filmy, ktoré sa nepodarili

Na Slovensku vystúpi s orchestrom.


Už ste čítali?