Bratislava má Svätopluka, Košice Víťazný oblúk

Autor: Gabriela Kisová | 21.6.2010 o 9:04 | (upravené 21.6.2010 o 9:28) Karma článku: 9,77 | Prečítané:  3302x

Už je to rok, čo sme spolu s Rudolfom Sikorom, Annou Tretter a Ivanou Komanickou stáli na novom monumente Košíc - Víťaznom oblúku na sídlisku Ťahanovce. Rudolf Sikora nadšene rozhodil rukami, potom si na znak rešpektu a uznania (aspoň takto si ja vysvetľujem jeho gesto) ľahol na zem, ako to často robieva vo svojich prácach. Bola to taká malá spontánna performance veľkého umelca a neúnavného revolucionára. Nápad dať Košickej periférii vlastný monument skrsol v hlave vtedy čerstvého absolventa Faktulty umení, Miša Hudáka a ja si už rok vravím: „vďaka bohu"!

Keď som pred dvoma týždňami stála pred bránou Bratislavského hradu (dovnútra smeli len pozvaní hostia s ružovými náramkami) spolu s hŕstkou protestujúcich výtvarníkov a teoretikov umenia, vrela vo mne krv. Dôvodom bola socha Svätopluka z dielne dvorného sochára komunistického režimu Jána Kulicha, ktorú v ten večer odhalili na nádvorí hradu. Bez verejnej súťaže, bez diskusie o umení vo verejnom priestore, bez konzultovania s odborníkmi, bez škrupulí a s poriadnou dávkou arogancie tak urobili „najmocnejší" tejto krajiny v priamom prenose. Keďže pred parlamentom stojí ďalšia Kulichova socha Vítanie, priestor medzi hradným nádvorím a vchodom do Národnej rady sa stal čiernou (alebo skôr červenou) dierou, ktorá vás vcucne ako vír a hodí do histórie spred roka 1989.

Robiť monumentálne sochy, pomníky a pamätníky nie je sranda. Príkladov, ktoré dvihnú krvný tlak je viac a nebudem sa o nich rozpisovať. Som však rada, že zatiaľ čo Bratislava má svojho Svätopluka a Prešov sa chystá na 33 metrového Krista (zatiaľ si musí vystačiť s „iba" trojmetrovou zmenšeninou), Košice už majú rok svoj vlastný víťazný oblúk. Na rozdiel od týchto megalomanských projektov, pri ktorých ide viac o politický marketing ako o umenie, je košický monument vcelku nenápadnou intervenciou vo verejnom priestore. Jej základom je ale premyslený koncept, ktorý otvára množstvo aktuálnych tém. Okrem iného aj tému vzťahu moci a umenia, respektíve architektúry a urbanizmu.

Vitazny obluk Ťahanovce

Obytná časť Ťahanovce na severovýchode Košíc je perifériou par exellance. Plány bývalého režimu postaviť tu moderné veľké sídlisko, sa niesli v duchu politickej utópie. Stavať sa začalo v roku 1985, sídlisko malo mať dve vetvy: severnú a južnú. Obe časti mala deliť veľkorysá štvorprúdová radiála, naprojektovaná pre hustú premávku. Ponad ňu vedie most, ktorý mal spájať obe časti nového sídliska a byť takpovediac v centre diania. Avšak pôvodný projekt výstavby ostal len na papieri, dokončila sa len severná vetva sídliska. Štvorprúdovka ostala nevyťažená a most ponad ňu sa stal v podstate zbytočnou a funkcie zbavenou mŕtvou stavbou.

Mišo Hudák sa rozhodol dať chátrajúcej periférii svoj vlastný monument a navrhol most prekrstiť na víťazný oblúk, ktorý sa má stať novou pamiatkovou a turistickou atrakciou budúceho európskeho hlavného mesta kultúry. Mali by sem chodiť turisti a vychutnávať si pekný výhľad na mesto. Okrem toho si môžu prečítať nápis, ktorý tam Hudák dal namaľovať: "Niet víťazstiev, ostávajú len oblúky".

Vitazny obluk Ťahanovce

Tento vskutku bizarný nápad s nevtieravým humorom a iróniou upozorňuje na nevydarený projekt socialistickej spoločnosti a rovnosti v bývaní, rovnako ako na absurditu pôvodného urbanistického zámeru. Veď čo už je to za víťazstvo, ktorého výsledkom sú takéto a podobné necitlivé urbanistické zásahy? Dnes patrí sídlisko Ťahanovce, kde žije vyše 20 000 obyvateľov, k najobávanejším lokalitám v Košiciach. Väčšina domácich netuší, aký monument pre nich umelec pripravil. Žiadny priamy prenos, žiadne operné árie sa pri jeho odhaľovaní nekonali. Autor sa s týmto projektom v tichosti zaradil do výberu najlepších absolventských prác európskych výtvarných škôl Start Point 2009. Ak budete v Košiciach, zoberte priateľov, rodinu, známych a choďte sa pozrieť k víťaznému oblúku. Je odtiaľ naozaj zaujímavý výhľad. Na záver mi nedá "nepremostiť" späť k Svätoplukovi a neparafrázovať Hudákov nápis v kontexte výsledkov nedávnych parlamentných volieb: "Niet víťazstiev, ostávajú len jazdecké sochy".

 

Viac o projekte sa dozviete na adrese: http://vitaznyobluk.vychodnepobrezie.com/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Miliónové dotácie od Plavčana dostali aj pochybné firmy

Niektoré firmy, ktoré podporilo ministerstvo školstva, aby sa venovali vývoju a inováciám, nemajú s výskumom žiadne skúsenosti.

SVET

Poľsko zažíva nežnú revolúciu. Vracia sa pred rok '89?

Vládna presila najnovšie ovládne aj súdy. Únia je takmer bezmocná.

KOMENTÁRE

Minister Plavčan už dávno nemal existovať

Na znôšku legislatívnych náhod sa už nemôže pozerať ani koalícia.


Už ste čítali?